TR Dizin Komiteleri toplantıları gerçekleştirildi.

TR Dizin Komiteleri; yeni üyelerin atanması ve görevlendirmelerinin gerçekleştirilmesinin ardından 6 Şubat 2019 tarihinde Sosyal Bilimler, 12 Şubat 2019 tarihinde ise Fen Bilimleri Komitelerinin ilk toplantıları ile çalışmalarına başladı.

TR Dizin süreçleri hakkında bilgilendirme ve değerlendirmeler ile TR Dizin’de yer almak üzere başvuruda bulunan dergilerin incelendiği toplantıların açılışı TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü M. Mirat SATOĞLU tarafından gerçekleştirildi.

TR Dizin’in tarihçesi, son yıllarda yapılan çalışmalar ve buna bağlı gelişmeler ile yeni sistem ve süreç hakkında bilgilendirmelerde bulunan Satoğlu son yıllarda yayın sayılarındaki artışa değinerek niteliğe yeterince hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından Doçentlik Kriterleri’ne TR Dizin ile ilgili eklenen kriter maddesi ile kazanılan değere değinen Satoğlu, Komite üyelerinin katkıları ile başarılı çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL Sosyal Bilimler Komitesi’nin toplantısına katılarak Komite üyelerinin çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Mandal, uluslararası dizinlerde yer alan yayınlar üzerinden Türkiye adresli yayınların hacmi ve niteliğinin ölçülebildiğini, ulusal sistemimiz TR Dizin’in yenilenen yapısı ve arayüzü ile ulusal verilerimiz üzerinden de benzer ölçümlemelerin yapılabileceğini ifade etti. TR Dizin kapsamında yer alan dergiler ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler üzerinden elde edilecek verilerle yetkinlik haritalandırmasının yapılacağını belirten Mandal özellikle yayınların niteliklerinin artırılması konusunda Komitelerin çalışmalarının ulusal yayınlara destek olacağını ve yol göstereceğini vurguladı.

Toplantıda ayrıca TR Dizin uzmanları tarafından yeni sistem ve arayüzün tanıtımı yapılmıştır. Sistemi kullanacak araştırmacı, editör, uzman ve Komite üyelerine ilgili modüllerin geliştirilecek alanları ve yeni eklenecek özellikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunulmuş, Komite üyelerinin görüş ve önerileri alınmıştır.

TR Dizin Komiteleri toplantıları gerçekleştirildi.
TR Dizin web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. TR Dizin sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Gizlilik ilkelerini oku