Komite Değerlendirmesi sonrası süreçler nelerdir?

Komite değerlendirmesi sonucu, “Kabul ve Ret” durumları yayıncı/editöre resmi yazı ile bildirilir. Kabul edilen dergi editörlüğü ile ULAKBİM Müdürlüğü arasında 2 (iki) kopya halinde “TR Dizin Katılım İzni Sözleşmesi” imzalanır.

Sözleşmelerin imzalanmasını takiben dergi, TR Dizin veri giriş ve kontrol sürecine alınır.

TR Dizin’e “Kabul” edilen dergilerin yayınlanacak yeni sayıları, PDF formatında yüklenmelidir. Sayıların zamanında ve düzenli gönderilmesi tamamen editör ve/veya yayıncının sorumluluğundadır. Sayıların ve ilgili hakem raporlarının TR Dizin’e zamanında yüklenmemesi derginin dizinden çıkarılmasına neden olacaktır.

Kabul edilen derginin yayınlanacak yeni sayıları da, koşul ve kriterlere uygun olmalıdır. Kabul dergiler de izlenmekte ve kriterler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu eksikleri görülen dergiler uyarılır. Uyarı sonrası bir sonraki yıla ait sayıların değerlendirilmesinde kriterlere uyumsuzluğunun devamı görülmesi sonucu ilgili yıla ait sayıları dizinlenir, bir sonraki yıldan itibaren dizinden çıkarılır ve çıkarılan yıl değerlendirmeye alınmaz.

Ret sonrası izleme durumunda bir yıl takip edilen dergi, yeni sayılarını tamamlaması, hakem raporlarını yüklemesi ve eksik hususları tamamlaması şartıyla sürenin sonunda yeniden komite değerlendirmesine alınır. Komitenin ikinci değerlendirmesi sonucunda, daha önce iletilen eksikliklerin devam ettiğinin görülmesi durumunda, derginin değerlendirilen yılı ile birlikte gelecek bir yılı ret durumunda kalır.

Komite değerlendirme sonucuna göre “Kabul” ya da “Ret” kararı verilen dergiler, yeni sayılarını ve komite tarafından değerlendirilmek üzere talep edilen belgelerini (örnek hakem raporları vd.) TR Dizin’e zamanında yüklemelidir.

Komite Değerlendirmesi sonrası süreçler nelerdir?
TR Dizin web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. TR Dizin sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Gizlilik ilkelerini oku