Haber Detayı

TR Dizin Tanıtım ve Eğitim Etkinliği Ankara'da Düzenlendi. 13.10.2019

Türkiye’nin en geniş hakemli veri tabanı TR Dizin, en kapsamlı tam metin veri tabanı olmasının yanında yeni eklenen özellikleri ile Atıf Veri Tabanı olma özelliği de kazanarak alanda liderlik özelliğini devam ettiriyor.

Bu kapsamda TR Dizin’in yeni özellikleri ve arayüzünün kamuoyu ile paylaşıldığı resmi açılış ve tanıtım etkinliği 13 Eylül 2019 tarihinde Congresium Ankara’da düzenlendi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü M. Mirat SATOĞLU, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR, Clarivate Analytics Başkan Yardımcısı ve Baş Editörü James TESTA, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan, Prof. Dr. Canan Uluoğlu ve Prof. Dr. Zafer Koçak ile TR Dizn Uzmanı Sibel TABANLIOĞLU’nun sunum ve konuşmalarının yer aldığı etkinliğe 350’den fazla katılım sağlandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL TÜBİTAK olarak ulusal yayınlarımızın niteliğine verilen önem ve buna bağlı yürütülen hizmetlerden olan TR Dizinin ulusal anlamda önemi vurguladı. Yayın sayısından çok yayınların niteliğinin ve etkisinin önemli olduğu günümüzde, TR Dizin üzerinden artık ulusal yayınların da analizlerinin yapıldığı, araştırmacı ve dergilerin atıfları ile araştırmacı, kurum, konu alanlarına göre performans ölçümlerinin sağlanmaya başladığını belirtti.

Clarivate Analytics Başkan Yardımcısı ve Baş Editörü James TESTA TR Dizin sayesinde Web of Science’da yer alan Türkiye adresli dergilerin önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR’ın paralı dergilerin önemine vurgu yaptığı etkinlikte Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve TR Dizin eski komite üyesi Prof. Dr. Semih Baskan TR Dizin’nin tarihçesi hakkında bilgi verdi.

Etkinlik Prof. Dr. Canan Uluoğlu’nun etik temalı konuşması ve Prof. Dr Zafer Koçak’ın yağmacı dergiler temalı sunumları ile devam etti.

Etkinlikte tamamen doğa dostu geri dönüştürülebilir ürünler kullanıldı ve TEMA Vakfı’na TR Dizin adına 200 adet fidan bağışlandı.

Etkinliğinin video görüntülerini ULAKBİM TV kanalıdan izleyebilirsiniz.

TR Dizin Tanıtım Etkinliği Düzenlenecektir. 28.09.2019

Ülkemizde yayınlanan bilimsel süreli yayınlarda yer alan makalelere ortak bir alandan erişilmesini hedefleyerek 1992 yılında faaliyetine başlayan Türkiye'nin ilk ve denetimli veri tabanı olan TR Dizin'in geliştirilerek Ulusal Atıf Dizini özelliği kazandığını belirtmekten mutluluk duyuyoruz.

Araştırmaların gün geçtikçe küresel, disiplinler arası ve işbirliğine açık hale geldiği günümüzde, TR Dizin yeni özellikleri ile 2018 yılından itibaren hizmet vermeye devam etmektedir. Araştırmaların takibi ve analizlerinin yapılması sağlanarak, tarama sayfası fonksiyonel hale gelmiş, ara yüz güncellenmiş, araştırmacı ve dergilerin atıfları ile araştırmacı, kurum, konu alanlarına göre performans ölçümleri sağlanmaya başlamıştır.

TR Dizin'deki bu gelişmelerin paylaşılması ve tanıtılmasına yönelik, 13 Eylül 2019 tarihinde Congresium ANKARA adresinde, 09:00-17:30 saatleri arasında "TR Dizin Tanıtım Etkinliği" düzenlenecektir.

Etkinlik, araştırmacı, editör, dergi sorumlusu ve tüm ilgililerin katılımına açık olup program daha sonra yayınlanacaktır.

Tanıtım etkinliğimizde sizleri aramızda görmek isteriz.

Kayıt Formu Program

TR Dizin 3.0 Versiyonu Hizmete Açılmıştır. 19.08.2019

Değerli araştırmacılar, editörler/dergi sorumluları ve ULAKBİM Paydaşları, TR Dizin yeni arayüzü, versiyon 3.0, hizmete sunulmuştur.

Üç ana kısımdan oluşan TR Dizin yeni versiyonu ile arama arayüzü, Online Dergi İzleme Sistemi (ODİS) ve bilgi sayfalarına yeni özellikler eklenmiş, görsel ve fonksiyonel iyileştirmeler sağlanmıştır.

TR Dizin’e trdizin.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Web sayfaları ve arayüzlerin iyileştirme ve geliştirmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

TR Dizin Komitelerinin 2018-2019 dönemine ait son toplantıları gerçekleştirildi. 05.07.2019

TR Dizin Sosyal Bilimler Komitesi ile Fen Bilimleri Komitesi’nin dönem sonu toplantıları temmuz ayının ilk haftasında ULAKBİM Müdürü M. Mirat Satoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Satoğlu, TÜBİTAK tarafından 1993 yılında başlayan ulusal veri tabanı oluşturma çalışmalarının günümüze kadar artan bir ivme ile devam etmesinde, yıllardır hedeflenen Ulusal Atıf Dizininin hayata geçirilmesinde ve ulusal süreli yayınların kalitesinin artırılmasında emek ve katkısı olan TR Dizin Komite üyelerine teşekkür ederek toplantıları başlattı.

TR Dizin Komitelerinde 10 yıl ve üzeri görev yapan Prof. Dr. Ali Ekber ŞAHİN, Prof. Dr. Berna ARDA, Prof. Dr. Orhan YILMAZ, Prof. Dr. Ramazan GÖZEN ve Prof. Dr. Zeynel CEBECİ’ye hizmetlerinden dolayı plaket verildi.

Toplantı, Komite kararı gereken dergilerin değerlendirilmesi ve 2020 yılında uygulanmak üzere dergi değerlendirme kriterlerinin gözden geçirilmesiyle devam etti.

2019-2020 yılı görev dönemi ilk Komite toplantılarının eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

06 Mayıs 2019 tarihinde Edirne’de “TR Dizin Bölgesel Editör Çalıştayı” düzenlendi. 06.05.2019

TÜBİTAK ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi tarafından, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde ulusal bilimsel yayın kalitesinin artırılması ile Ulusal Atıf Dizini ve Performans Ölçümlenmesi sağlayan TR Dizinin yeni ara yüzünün tanıtımı ve eğitimini vermek amacıyla, 06 Mayıs 2019 tarihinde Edirne’de “TR Dizin Bölgesel Editör Çalıştayı” düzenlendi.

Bilimsel dergi editörleri, kurul üyeleri ve yayıncılara yönelik düzenlenen çalıştayda, TR Dizin kriterleri ve süreçleri, TÜBİTAK Açık Bilim Politikası, editörlük, hakemlik, etik uygulamalar ve yağmacı dergiler hakkında bilgiler verildi.

Dört oturumda gerçekleşen programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay, Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar, EASE (European Association of Science Editors) Türkiye Bölümü Trakya Üniversitesi Üyeleri, TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin Grubu uzmanları ve akademisyenler katıldı.

Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar konuşmasında Editör Çalıştaylarının ilkine ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesine ve çalıştayın gerçekleşmesine büyük emek veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun’a teşekkür ederek, bilimsel dergi editörleri, kurul üyeleri ve yayıncılara yönelik programların bölgelere göre çeşitli üniversiteler ile iş birliği içerisinde devam edeceğini bildirdi.

Trakya Üniversitesinin Balkanlar konusunda uzman bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu artık yeni bir uzmanlık alanın ortaya çıktığını, bu uzmanlık alanının ise “Dergicilik” olduğunu belitti. Prof. Dr. Cem Uzun’un büyük gayretleriyle bu konudaki uzmanlıklarını pekiştirdiklerini ifade etti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun destekleriyle bugüne kadar bilimsel anlamda çok ciddi toplantılar yaptıklarını ifade eden Rektör Yardımcısı ve TR Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun, Pippa SMART tarafından yazılan “Editör El Kitabı” Türkçe çevirisini TR Dizin Komite üyesi Prof. Dr. Orhan Yılmaz ile beraber bu alandaki ihtiyaca binaen yaptıklarını belirtti. Türkiye’nin dört bir yanından 146 katılımcının kayıt yaptırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Uzun; uzaklardan bir şeyler öğrenmek ve paylaşmak için gelen dinleyicilere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Dört oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayın Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar başkanlığındaki ilk oturumunda TR Dizin uzmanlarından Sibel Tabanlıoğlu “TR Dizin Hakkında-Süreçler”, Nuray Demirkol “TR Dizin’de Yer Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim? Dergi Değerlendirme Kriterleri” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Remzi Özer başkanlığındaki ikinci oturumda TR Dizin uzmanlarından Mehmet Boz “TR Dizin Editör Süreç Yönetim Eğitimi”, Ebru Soyuyüce Aydın “Açık Bilim Politikası ve Uygulamaları” konularında bilgi verdiler.

Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay başkanlığındaki üçüncü oturumda Rektör Yardımcısı ve Tr Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun “Editörlük-Uluslararası Standartlar Doğrultusunda Derginizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?” ve “Etik-Editörler İçin Örneklerle Yayın Etiği Uygulamaları” başlıklı sunumları ile katkı verdiler.

Arş. Gör. Dr. Erdem Demiröz başkanlığındaki son oturumda ise Doç. Dr. Kadri Kıran “Hakemlik (Danışmanlık)”, Prof. Dr. Zafer Koçak “Yağmacı Dergiler” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Çalıştay, katılımcılara sertifikalarının sunulması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

TR Dizin Komiteleri toplantıları gerçekleştirildi. 06.02.2019

TR Dizin Komiteleri; yeni üyelerin atanması ve görevlendirmelerinin gerçekleştirilmesinin ardından 6 Şubat 2019 tarihinde Sosyal Bilimler, 12 Şubat 2019 tarihinde ise Fen Bilimleri Komitelerinin ilk toplantıları ile çalışmalarına başladı.

TR Dizin süreçleri hakkında bilgilendirme ve değerlendirmeler ile TR Dizin’de yer almak üzere başvuruda bulunan dergilerin incelendiği toplantıların açılışı TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü M. Mirat SATOĞLU tarafından gerçekleştirildi.

TR Dizin’in tarihçesi, son yıllarda yapılan çalışmalar ve buna bağlı gelişmeler ile yeni sistem ve süreç hakkında bilgilendirmelerde bulunan Satoğlu son yıllarda yayın sayılarındaki artışa değinerek niteliğe yeterince hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından Doçentlik Kriterleri’ne TR Dizin ile ilgili eklenen kriter maddesi ile kazanılan değere değinen Satoğlu, Komite üyelerinin katkıları ile başarılı çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL Sosyal Bilimler Komitesi’nin toplantısına katılarak Komite üyelerinin çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Mandal, uluslararası dizinlerde yer alan yayınlar üzerinden Türkiye adresli yayınların hacmi ve niteliğinin ölçülebildiğini, ulusal sistemimiz TR Dizin’in yenilenen yapısı ve arayüzü ile ulusal verilerimiz üzerinden de benzer ölçümlemelerin yapılabileceğini ifade etti. TR Dizin kapsamında yer alan dergiler ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler üzerinden elde edilecek verilerle yetkinlik haritalandırmasının yapılacağını belirten Mandal özellikle yayınların niteliklerinin artırılması konusunda Komitelerin çalışmalarının ulusal yayınlara destek olacağını ve yol göstereceğini vurguladı.

Toplantıda ayrıca TR Dizin uzmanları tarafından yeni sistem ve arayüzün tanıtımı yapılmıştır. Sistemi kullanacak araştırmacı, editör, uzman ve Komite üyelerine ilgili modüllerin geliştirilecek alanları ve yeni eklenecek özellikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunulmuş, Komite üyelerinin görüş ve önerileri alınmıştır.

TÜBİTAK ULAKBİM Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi Cahit Arf Bilgi Merkezi © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.